Odběr novinek

Svatojánský chléb - Karob hrubý - pro koně, 20 kg

Kód: SVCL23
Drcené lusky z Rohovníku obecného, v domovině zvaného též Karob. Výborné doplňkové krmivo pro koně, ale i přežvýkavce, hlodavce, velké papoušky, aj. Sladká chuť, příjemná vůně. Bezlepkové, vysoký obsah vápníku, mědi, stravitelné vlákniny, aj.

Žádné hodnocení.
Krmiva Hulín Dodavatel: Krmiva Hulín
Produkt již není v prodeji

Pro zobrazení cen se prosím zaregistrujte!

Svatojánský chléb - Karob hrubý - pro koně, 20 kg

 

Vynikající zchutňující doplněk krmné dávky !

 

  • Charakteristika:  Rohovník obecný (Ceratonia siliqua) je rostlina z čeledi bobovité. Jeho plody se nazývají též svatojánský chléb, nebo taky karob, název pocházející z oblasti jeho původního výskytu - Palestiny.. Plody (struky) Rohovníku se používají v potravinářství ( jako náhražka kakaa ) a ke krmení býložravých zvířat.

Ve středomoří krmili Karobem pro jeho snadnou dostupnost především koně. Uvádí se, že lusky Karobu mohli tvořit 20 - 30 % objemu krmiva podávaného koním!  Vysušené lusky mají jemně nasládlou chuť, specifickou příjemnou vůni, neobsahují kofein ani jiné psychoaktivní látky a často se používají jako hypoalergenická náhrada mouky při bezlepkové dietě. 

Obsah živin - obecně:  85 % sacharidů, NL 5 - 6 % = bílkoviny, 2 - 3 % tuku, 9 % vlákniny, vitamín A, celý komplex vit. B, vápník 3,8 %, měď, hořčík, draslík, železo, mangan, chrom. Nízký obsah sodíku - nehrozí otoky končetin i při dlouhodobém krmení.

Semena Rohovníku obecného, nebo-li Svatojánský chléb, alias Karob se ve Středomoří v minulosti používala také jako závaží, především při prodeji léčiv, zlata a drahokamů. Důvodem byla skutečnost, že váha semen je téměř uniformní. Semena mají v řečtině název "kerátion", z čehož vznikl i český název karát. Později byl 1 karát stanoven jako 0,2 gramu a stal se jednotkou pro obsah zlata.

Svůj název Svatojánský chléb získaly plody rohovníku podle pověsti proto, že se jimi živil Jan Křtitel a díky jim přežil na poušti 40 dní.

  • Možnosti použití:  Svatojánský chléb ( Karob ) je velmi kvalitním krmným doplňkem pro koně a další býložravce, vzhledem k jeho nízkému glykemickému indexu. Díky obsahu kvalitní vlákniny má také příznivý vliv na trávení - peristaltiku střev a vylučování. Pomáhá při průjmových onemocněních díky obsahu taninu. Má mnohonásobně vyšší obsah vápníku než obiloviny.

Svatojánský chléb je hypoalergenní, neobsahuje lepek - obilnou bílkovinu. Vynikající je i jako zchutňovadlo pro hubené koně, či při nechutenství. Také je ho možné použít jako sladký pamlsek či odměnu.

Vhodné i pro obézní koně, díky nízkému glykemickému indexu. Nebo i pro koně hubené - jako zchutňovadlo - příjmou více potravy. Možno podávat i koním s laminitis ( sklony ke schvácení ), nebo trpící IR syndromem. Výborný doplněk krmiva pro staré koně a zvířata v rekonvalescenci se sklony k nechutenství.

Doporučené dávkování:  Běžně se podává 150 - 500 g / ks / den. Někteří chovatelé nám potvrdily, že používají i 2x - 3x  vyšší dávkování bez problémů. Je však nutné Svatojánský chléb kombinovat s bílkovinným krmivem - vojtěška, sušené mláto, kvasnice, extrudovaná sója, aj.  Zamíchejte Karob rovnoměrně do dalšího vhodného bílkovinného krmiva, nekrmte ho samostatně - nemá vyvážený poměr bílkovin a glycidů. To jen např. jako pochoutku z ruky. Není třeba namáčet.

 

Specifikace
Váha 20 kg
Hodnocení
Toto zboží zatím nikdo nehodnotil. Buďte první a napište komentář nebo hodnocení.